Zázvor je nielen korenina s výraznou chuťou, ale aj prírodný liek, ktorý nás v chladných dňoch doslova zohreje. V tomto článku sa dozviete, prečo by si mal zázvor zaradiť do každodennej rutiny, ako môže posilniť imunitu a podporiť trávenie.
Hlavné účinky zázvoru
- Tráviace problémy – zázvor je známy tým, že podporuje trávenie a zmierňuje plynatosť, kŕče či nadúvanie. Zmierňuje taktiež cestovnú nevoľnosť alebo nevoľnosť spôsobenú chemoterapiou.
- Nevoľnosť u tehotných žien - zázvor je známy svojimi účinkami proti nevoľnosti a vracaniu, čo je obzvlášť užitočné v prvom trimestri tehotenstva.
- Bolesti kĺbov a zápaly – protizápalové látky v zázvore, ako gingerol, pomáhajú pri zápalových ochoreniach, najmä pri reumatizme a artritíde.
- Posilnenie imunity – vďaka obsahu vitamínu C, antioxidantov a antibakteriálnym účinkom sa zázvor používa na prevenciu a liečbu prechladnutia, chrípky či bolestí hrdla. Má schopnosť zahrievať telo, čím podporuje pocit úľavy pri horúčke a nachladnutí.
- Regulácia hladiny cukru a cholesterolu – výskumy ukázali, že zázvor môže pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi a zlepšovať inzulínovú senzitivitu, čo je prospešné pre ľudí s cukrovkou. Tiež pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu, čím podporuje zdravie srdca a ciev.
- Zmiernenie menštruačných bolestí – mnohé ženy využívajú zázvor ako prírodný prostriedok na úľavu od menštruačných bolestí.
- Podpora chudnutia a zrýchlenie metabolizmu – zázvor môže zvýšiť termogenézu (produkciu tepla v tele) a zrýchliť metabolizmus, čo pomáha spaľovať viac kalórií. Je teda vhodný ako súčasť stravy pri redukcii hmotnosti.
- Zlepšenie krvného obehu – vďaka obsahu minerálov a éterických olejov má zázvor pozitívny vplyv na prekrvenie organizmu. Pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín, znižuje riziko aterosklerózy a podporuje zdravý krvný obeh.
Ako na pestovanie zázvoru?
Pri pestovaní zázvoru vyber čerstvý koreň s viacerými očkami, ktoré pripomínajú hrbolčeky – tie zvyšujú šancu na výhonky. Koreň rozdeľ na kúsky s aspoň jedným očkom a nechaj ich niekoľko dní zaschnúť, aby sa znížilo riziko hniloby. Zvoľ široký a plytký kvetináč s dobrou drenážou, a nasyp kyprú, organicky bohatú pôdu s trochou kompostu.
Zázvor vysaď plytko, približne 2–3 cm pod povrch, s púčikmi smerujúcimi nahor. Polievaj tak, aby pôda ostala vlhká, ale nie premočená, a pestuj ho na tienistom mieste alebo tam, kde dostáva nepriame svetlo. Udržiavaj teplotu medzi 22–25 °C, čo je ideálne na rast zázvoru, najmä v interiéri či vo vyhrievanej miestnosti počas chladnejších mesiacov.
5 tipov na nápoje so zázvorovým práškom:
- Zázvorovo-citrónový čaj s medom: Zalej zázvorový prášok horúcou vodou, pridaj čerstvú citrónovú šťavu a doslaď medom. Tento čaj je ideálny na zahriatie a podporu imunity.
- Horúca jablková limonáda: V hrnci zohrej jablkový džús s kúskom škorice, zázvorovým práškom a klinčekmi, dochuť citrónovou šťavou a podávaj horúce. Tento nápoj je skvelý na chladné večery.
- Citrusovo-zázvorové smoothie: Zmixuj šťavu z pomaranča, banán, trochu citrónovej šťavy a lyžičku zázvorového prášku. Pridaj kocky ľadu a podľa chuti doslaď medom alebo javorovým sirupom.
- Zázvorová limonáda s mätou: Zázvorový prášok zalej vriacou vodou a nechaj vychladnúť, pridaj čerstvú mätu, citrónovú šťavu a ľad. Svieža limonáda ideálna na horúce dni.
- Chai latte: Recept na tento skvelý jesenný nápoj nájdeš tu.
Deti a zázvor
- Deti do 2 rokov – Pre veľmi malé deti a batoľatá do 2 rokov sa zázvor neodporúča. Ich tráviaci systém je ešte príliš citlivý a zázvor by mohol vyvolať podráždenie žalúdka či zažívacie problémy.
- Deti od 2 do 6 rokov – V tejto vekovej skupine je možné zázvor podávať, no v malých dávkach a skôr ako súčasť jedla, nie vo forme čaju či koncentrovaných extraktov. Pri prvých príznakoch nevoľnosti alebo tráviacich problémoch môže pomôcť veľmi slabý zázvorový čaj, no mal by byť riedený.
- Deti od 6 rokov – Pre staršie deti je možné zázvor podávať v miernych dávkach, hlavne pri nevoľnosti, kašli, prechladnutí alebo zažívacích problémoch. Staršie deti už dokážu tolerovať slabý zázvorový čaj alebo malé množstvo zázvoru ako prísadu do jedál. Treba však dbať na to, aby zázvor nebol príliš koncentrovaný, pretože môže byť príliš pikantný a dráždivý.
U nás na Nutive nájdeš zázvor v podobe prášku, ktorý má rovnaké využitie ako čerstvý, a taktiež ako skvelý snack v podobe zázvorových kociek alebo sušený zázvor s cukrom.